بلیط هواپیما داخلی و خارجی

بلیط هواپیما سندی قراردادی بین شرکت صادرکننده و شخص خریدار است و به معنای تایید خرید بلیط، با مشخصات ذکر شده در آن است؛ البته برای این مفهوم از اصطلاح «تیکت» هم استفاده می‌شود؛ این اصطلاح، مخفف e-ticket و به معنای بلیط الکترونیکی است. کارت پرواز نیز قبل از پرواز، بر اساس اطلاعات وارد‌شده توسط مسافر در پرواز انتخابی خود، در فرودگاه برای مسافر صادر می‌شود که علاوه بر اطلاعات روی بلیط، اطلاعاتی نظیر شماره و ردیف صندلی را نشان می‌دهد. 

در صورت تمایل به سفر با هواپیما، بهتر است قبل از رزرو و شروع سفر، در مورد انواع بلیط هواپیما، شرایط خرید و استرداد آن، قیمت بلیط، دلایل اختلاف قیمت آن برای مسافران مختلف و در فصول مختلف، روش‌های رزرو و خرید بلیط و برخی اصطلاحات و اختصارهای پرکاربرد آن اطلاعات کافی به دست آورید. در ادامه با ما همراه باشید.

بلیط هواپیما داخلی

پروازی که بین فرودگاه‌های داخل یک کشور انجام می‌شود را پرواز داخلی و بلیط مربوط به آن را بلیط هواپیما داخلی می‌گویند. این پروازها در اغلب موارد توسط شرکت‌های هواپیمایی همان کشور صورت می‌گیرند؛ مگر در برخی شرایط خاص که ایرلاین یک کشور می‌تواند پیرو عقدنامه و تفاهم‌نامه‌های بین دو کشور، پرواز داخلی کشور دیگری را انجام دهد.

بلیط هواپیما خارجی

به پروازی که مبدا آن یک کشور و مقصد آن کشوری دیگر باشد، پرواز خارجی یا بین‌المللی گفته می‌شود که برای این سفرها بلیط هواپیما خارجی خریداری می‌شود. این مسیر پروازی می‌تواند بدون هیچ توقف و به صورت مستقیم بین دو نقطه پروازی صورت پذیرد یا این که با یک یا چندین توقف بین مقاصد میانی انجام شود.

بلیط هواپیما ارزان

در برخی از شرکت‌های هواپیمایی، مهم‌ترین کار، ارائه بلیط هواپیما ارزان است. این شرکت‌ها که در اصطلاح، Low Cost نامیده می‌شوند، به طور معمول در طول پرواز خدماتی ارائه نمی‌کنند و اگر درخواست ارائه خدمات کنید، باید هزینه آن را جدا از هزینه بلیط بپردازید. هواپیماهای low cost ممکن است در برخی از کلاس‌های خود، تحت عنوان lite، هیچ باری نداشته باشند و مسافر در صورت داشتن بار باید فضای اختصاص داده‌شده به بار را -قبل یا زمان سوار شدن به هواپیما- در فرودگاه خریداری کند.

انواع بلیط هواپیما

بلیط‌‌های هواپیما با توجه به فروشنده به دو دسته چارتری و سیستمی (برنامه‌ای) تقسیم‌بندی می‌شوند. در ادامه درباره این دو نوع بلیط هواپیما، جزئیات و تفاوت آن‌ها توضیح می‌دهیم.

بلیط هواپیما سیستمی

بلیطی که به طور مستقیم یا با واسطه (دفاتر خدمات مسافرتی یا آژانس‌های آنلاین) از ایرلاین به فروش می‌رسد، بلیط سیستمی است. در این بلیط‌ها قیمت‌گذاری توسط ایرلاین انجام می‌شود و با توجه به سن مسافر (بزرگسال بالای ۱۲ سال، کودک ۲ تا ۱۲ سال و نوزاد ۱۰ روزه تا ۲ سال) قیمت‌ها متفاوت خواهد بود.

بلیط‌ هواپیمای سیستمی ویژگی‌های زیر را دارد:

 • بلیط‌هایی که به صورت سیستمی خریداری می‌کنید، برنامه کاملا مشخصی دارند و شرکت‌های هواپیمایی نرخ آن را تعیین می‌کنند.
 • با خرید بلیط‌های سیستمی، تحت شرایطی می‌توانید تاریخ یا ساعت پرواز را تغییر دهید.
 • بلیط‌های سیستمی مخصوص کودکان قیمت کمتری دارند و ارزان‌تر از بلیط‌های بزرگسالان هستند.
 • در صورت خرید بلیط‌های هواپیمایی سیستمی، امکان کنسل کردن بلیط و استرداد وجه (طبق قوانین کنسلی بلیط) وجود دارد.

بلیط هواپیما چارتری

چارتر، به معنای اجاره کردن یا خرید پیش از موعد تمام یا بخشی از صندلی‌های یک هواپیما است که توسط دفاتر خدمات مسافرت هوایی انجام می‌شود. اصطلاح فول چارتر نیز به معنای خرید تمامی صندلی‌های یک هواپیما توسط یک شرکت است. در بلیط‌های چارتری، قیمت‌گذاری توسط آژانس مربوطه و زیرنظر انجمن ایرلاین‌ها انجام می‌شود و مسئولیت فروش این صندلی‌ها کاملا بر عهده چارترکننده است. همچنین برخی از قوانینی که برای فروش این پروازها گذاشته می‌شود، نظیر فروش دوطرفه، با آژانس مذکور است. در پروازهای چارتری معمولا شرکت‌ها، مسیرهای پرفروش نظیر کیش و دبی یا مسیرهای فصلی پرفروش نظیر نجف و بغداد را از ایرلاین‌های مختلف چارتر می‌کنند. در این پروازها نرخ بلیط کودک و بزرگسال هیچ تفاوتی ندارد و یکسان است. 

خرید بلیط هواپیما چارتر گاهی اوقات ارزان‌تر خواهد بود، ولی پیش از خرید این نوع بلیط باید به چند نکته توجه کنید: بلیط‌های چارتر برای همه مسیرها و مقاصد ارائه نمی‌شوند؛ همچنین ممکن است در روزهایی از سال، تعداد زیادی از این بلیط‌ها عرضه شود و در زمان دیگری، تعدادی محدود. امکان تغییر تاریخ و ساعت این پروازها با پرداخت هزینه بیشتر وجود دارد؛ همچنین نمی‌توانید پرواز خود را کنسل کنید و مبلغی که پرداخت کرده‌اید را پس بگیرید.

تفاوت بلیط هواپیما سیستمی و چارتری

بلیط چارتری و سیستمی علاوه بر قیمت بلیط کودک و بزرگسال، در میزان جریمه کنسلی از سمت کاربر نیز با هم تفاوت دارند؛ اما در طول سفر و استفاده از خدمات پرواز، بین مسافری که بلیط سیستمی یا چارتری خریداری کرده تفاوتی وجود ندارد و همه چیز یکسان است. قیمت بلیط چارتر علاوه بر موارد گفته‌شده به شدت به میزان تقاضا وابستگی دارد؛ در صورت تقاضای زیاد، با حداکثر نرخ گفته‌شده توسط انجمن ایرلاین‌ها و در فصول کم تقاضا با نرخ کمتری به فروش می‌رسد.

انواع کلاس پروازی هواپیما

صندلی‌های هواپیما بر مبنای خدماتی که در طول سفر به مسافران ارائه می‌شود، قیمت خرید بلیط و شرایط استرداد آن، به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. نوع کلاس پروازی خریداری‌شده نیز با حروف اختصاری انگلیسی، روی بلیط هواپیما مشخص خواهد شد. با توجه به این که قیمت و خدمات هر کدام از این بلیط‌ها متفاوت از دیگری است، قبل از خرید باید با ویژگی‌ها و هزینه‌ی رزرو این نوع بلیط‌ها کاملا آشنا شوید. در بخش‌های بعدی ویژگی‌های هر چهار نوع کلاس پروازی یعنی فرست کلاس، پریمیوم اکونومی، اکونومی یا اقتصادی و پرواز بیزنس یا تجاری را شرح داده‌ایم.

پرواز فرست کلاس

فرست کلاس که معمولا با حرف اختصاری f نشان داده می‌شود، گران‌ترین و لوکس‌ترین صندلی‌های هواپیما را به خود اختصاص داده است؛ در این کلاس پروازی، بهترین خدمات نیز به مسافر ارائه می‌‌شود. در برخی از هواپیماها ممکن است برای این مسافران اتاقک اختصاصی هم در نظر گرفته باشند و خدماتی نظیر سرو انواع غذاها، دوش آب گرم و سرد، چک پاسپورت در منزل مسافر قبل از سفر، تشریفات فرودگاهی اختصاصی، اینترنت، لوازم صوتی و تصویری ارائه دهند. با توجه به تنوع این خدمات، که همگی در راستای سهولت هر چه بیشتر مسافران این کلاس پروازی در نظر گرفته شده است، بهتر است قبل از خرید خود از میزان و نحوه دریافت این خدمات آگاهی کامل به دست آورید تا در طول سفر بهترین تجربه را کسب کنید. بهترین شرکت‌های هواپیمایی که در دنیا برای ارائه خدمات فرست کلاس رقیبی ندارند، هواپیمایی‌های اماراتی و قطری هستند.

پرواز بیزینس یا تجاری

بیزینس کلاس یا کلاس پروازی تجاری که با حروف مختلفی نظیر d ،j یا c نمایش داده می‌شود، بعد از کلاس پروازی فرست، راحت‌ترین و بهترین کلاس پروازی است. این نوع کلاس پروازی، معمولا صندلی‌های راحت تخت‌خواب‌شو دارد؛ صندلی‌های آن نیز در ردیف‌های اولیه هواپیما قرار گرفته‌اند که از دیگر مسافران جدا هستند. ورود و خروج مسافران این کلاس پروازی با سایر مسافران از نظر زمانی متفاوت است و چک این (check in) آن‌ها سریع‌تر انجام می‌شود؛ یعنی هنگام وارد شدن به هواپیما یا زمانی که به مقصد می‌رسند، دیگر لازم نیست در صف‌های طولانی منتظر بمانند و کارکنان شرکت هواپیمایی تمام کارهای چک این آن‌ها را انجام می‌دهند؛ همچنین میزان بار متفاوتی دارند.

نحوه پذیرایی در پروازهای تجاری به مسافت مسیر پرواز بستگی دارد؛ اگر مسافت طولانی باشد، مسافران علاوه بر شام یا ناهار می‌توانند میان‌وعده یا نوشیدنی دریافت کنند. نکته مهم درمورد پرواز بیزینس این است که قیمت آن، از پروازهای اکونومی بیشتر است.

پرواز پریمیوم اکونومی

کلاس پروازی پریمیوم اکونومی، بین اکونومی و بیزینس قرار دارد؛ چه از نظر خدمات دریافتی، چه از نظر قیمت. با تهیه بلیط این کلاس پروازی، معمولا باید برای دریافت کارت پرواز در صف بایستید. این کلاس پروازی میزان بار کمتری نسبت به بیزینس کلاس دارد؛ صندلی‌های آن نیز در ردیف‌های بعد از بیزینس، در بخشی جدا در هواپیما و با فاصله بیشتری از هم قرار می‌گیرند. این نوع پرواز برای سفرهای نسبتا طولانی مناسب است.

خدماتی که در پرواز پریمیوم اکونومی ارائه می‌شود با توجه به ایرلاینی که انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود؛ در برخی از ایرلاین‌ها با غذا و نوشیدنی رایگان از مسافران پذیرایی می‌شود. 

پرواز اکونومی یا اقتصادی

پرواز اکونومی یا اقتصادی معمولا با حرف Y نمایش ‌داده می‌شود و همان‌طور که از نامش پیدا است، قیمت پایینتر و بیشترین متقاضی را دارد. این کلاس پروازی زیرمجموعه‌های زیادی دارد که از نظر قیمت و شرایط استرداد با هم تفاوت دارند. یعنی ممکن است شما در پرواز کنار کسی بنشینید که مثل شما، بلیط اکونومی تهیه کرده باشد، اما شما بلیط خود را با قیمت گران‌تری خریده باشید. این پروازها معمولا با حروف دیگری نظیر m, n, k, l و... هم نمایش داده می‌شوند که همگی زیرمجموعه همان اکونومی هستند.

در کلاس پروازی اقتصادی، نوع خدمات ارائه‌شده محدود و میزان بار، عادی و قانونی است. برای دریافت کارت پرواز این کلاس پروازی نیز باید در صف بایستید. در بخش اکونومی هواپیما، تعداد صندلی‌ها زیاد و فاصله بین‌ آن‌ها کم است؛ این نوع پرواز برای افرادی مناسب است که قصد دارند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند؛ همچنین برای سفرهای کوتاه و چندساعته گزینه خوبی محسوب می‌شوند.

قیمت بلیط هواپیما

برخی عوامل به صورت مستقیم و برخی، به صورت غیرمستقیم بر قیمت بلیط هواپیما تاثیر دارند؛ البته این عوامل نیز کاملا به یکدیگر وابسته هستند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بلیط هواپیما به شرح زیر است که در ادامه هر مورد را توضیح می‌دهیم.

 • زمان سفر
 • مقصد سفر
 • نرخ ارز و نرخ سوخت
 • کلاس پروازی
 • تعداد توقف

زمان سفر

اگر بازه تاریخ انتخابی شما، در تعطیلات یا تاریخ‌های پرسفر باشد، بهتر است جزو اولین افرادی باشید که بلیط را تهیه می‌کنید. در این ایام هر چه به تاریخ سفر نزدیک می‌شویم تعداد افرادی که برنامه‌ریزی سفر دارند، بیشتر می‌شود و تعداد صندلی‌های موجود کاهش می‌یابد؛ پس بهتر است زودتر نسبت به خرید بلیط خود اقدام کنید تا بتوانید بلیط را با قیمتی مناسب بخرید.

مقصد سفر

مقصد سفر، عاملی است که در قیمت بلیط هواپیما تاثیر مستقیم دارد. تقاضای پرواز به مقصدهای پرطرفدار در فصل‌های خاصی بیشتر می‌شود، به همین نسبت، قیمت بلیط هواپیما نیز در های سیزن یا همان فصول پرطرفدار، افزایش پیدا می‌کند. با توجه به اینکه هر مقصد گردشگری در یک بازه تقاضای بیشتری دارد، بهتر است زودتر اقدام به خرید بلیط کنید یا در بازه دیگری به سفر بروید.

نرخ ارز و نرخ سوخت

متغیر بودن نرخ ارز و همچنین افزایش نرخ سوخت از عواملی هستند که در قیمت بلیط هواپیما دخیل‌اند. معمولا برای ثبات بیشتر این عوامل یک نرخ واحد را به عنوان نرخ ارز در نظر می‌گیرند.

کلاس پروازی

تقسیم‌بندی صندلی‌های هواپیما یکی از مواردی است که بر قیمت بلیط هواپیما تاثیر می‌گذارد. این کلاس‌ها علاوه بر قیمت، در نحوه خدمات‌رسانی در طول پرواز با هم تفاوت دارند. اگر انتظار پایین‌ترین قیمت را دارید، باید از کلاس اکونومی یا اقتصادی پرواز استفاده کنید.

تعداد توقف

تعداد توقف چه در مسیرهای داخلی، چه خارجی بر قیمت بلیط اثر می‌گذارد. معمولا پروازهایی که به طور مستقیم انجام می‌شوند، نسبت به توقف‌دارها قیمت مناسب‌تری دارند. برای مثال پرواز تهران - استانبول ماهان که بدون توقف انجام می‌شود، از پرواز همین مسیر که با یک توقف در دبی به استانبول می‌رود، ارزان‌تر است.

قیمت بلیط هواپیما داخلی

قیمت بلیط هواپیما داخلی را سازمان هواپیمایی کشور و انجمن ایرلاین‌ها مشخص می‌کنند. نوع بلیطی که می‌خرید، روی قیمت تاثیر زیادی دارد؛ گاهی اوقات بلیط‌های چارتری نسبت به بلیط‌های سیستمی قیمت ارزان‌تری دارند و گاهی گران‌تر هستند؛ قبل از خرید، بهتر است قیمت هر دو نوع بلیط را بررسی کنید.

در دوران اوج سفر، بهتر است از چند ماه قبل از سفر خود، بلیط‌ هواپیما رزرو کنید؛ در این صورت، بلیط‌های ارزان‌تری می‌خرید. مقصد و مسافتی که طی می‌کنید هم روی قیمت بلیط داخلی اثر دارد؛ مسافت‌های طولانی‌تر و شهرهایی که معمولا در دوران تعطیلات محبوب هستند، بلیط گران‌تری دارند. علاوه بر این، یک طرفه یا رفت‌و‌برگشتی بودن بلیط، روی قیمت آن تاثیرگذار است. کلاس بلیط هواپیما هم از جمله این عوامل است؛ گران‌ترین کلاس بلیط، بلیط‌های فرست کلاس و ارزان‌ترین آن‌ها بلیط‌های اکونومی هستند.

قیمت بلیط هواپیما خارجی

قیمت بلیط هواپیما خارجی از طرف آژانس چارترکننده یا ایرلاین تعیین می‌شود. علاوه بر نوع بلیط، کلاس پرواز ‌و زمان خرید، نرخ ارز هم روی قیمت بلیط هواپیما خارجی تاثیر دارد. اگر نرخ ارز تغییر پیدا کند، قیمت بلیط‌های مقاصد خارجی هم افزایش می‌یابد؛ همچنین خارجی یا ایرانی بودن نوع ایرلاین روی قیمت بلیط تاثیر دارد. ایرلاین‌های خارجی مالیات بیشتری پرداخت می‌کنند، خدمات بيشتری در اختیار مسافران قرار می‌دهند و هواپیماهای گران‌تری هم دارند؛ در نتیجه قیمت بلیط هواپیما در این ایرلاین‌ها گران‌تر است.

رزرو بلیط هواپیما

رزرو بلیط هواپیما، از مراحل خرید آنلاین بلیط است و در این مرحله، هنوز خرید بلیط مسافر قطعی نشده و به معنای نگهداری جا (صندلی) برای مسافر به طور موقت و برای مدت زمان محدود و مشخص است. پس از منقضی شدن این زمان، رزرو ابطال و امکان خرید برای کاربران دیگر فعال می‌شود. لازم به ذکر است در خرید آنلاین، رزرو به معنای نگهداری صندلی برای کاربر در بازه‌ای طولانی و بدون پرداخت هزینه نداریم و بلیط باید صادر شود؛ حداکثر زمانی که صندلی در حالت رزرو می‌ماند، بازه مشخصی است که برای وصل شدن به درگاه بانکی و پرداخت هزینه بلیط در نظر گرفته شده.

خرید بلیط هواپیما خارجی

برای خرید بلیط هواپیما خارجی به صورت آنلاین باید به این موضوع توجه کنید که سایت مدنظر، بلیط‌ها را با قیمتی معقول ارائه دهد. گاهی، سایت ارائه‌دهنده بلیط، خدمات دیگری مانند امکان رزرو هتل در مقصد موردنظر شما هم ارائه می‌دهد؛ در چنین حالتی می‌توانید به راحتی هتل خود را هم‌زمان با بلیط هواپیما رزرو کنید. در سفرهای خارجی ممکن است در مورد پرواز، نوع بلیط یا هر مورد دیگری سوال برایتان ایجاد شود، بهتر است بلیط خود را از سایتی بخرید که خدمات پشتیبانی هم داشته باشد.

خرید بلیط هواپیما داخلی

برای خرید بلیط هواپیما داخلی می‌توانید به راحتی و به صورت آنلاین بلیط خود را رزرو کنید. اگر بلیط خود را آنلاین بخرید، می‌توانید بلیط‌های سیستمی و چارتری و کلاس‌های پروازی مختلف را با هم مقایسه کنید و بر اساس بودجه‌ای که دارید و امکانات موردنظرتان در حین پرواز، بلیط مناسبی تهیه کنید. 

خرید بلیط هواپیما ارزان

برای خرید بلیط هواپیما ارزان، باید به زمان رزرو توجه زیادی داشته باشید. بهتر است از چند هفته قبل از سفر بلیط خود را رزرو کنید؛ اما روزی که برای سفر انتخاب می‌کنید هم در قیمت آن تاثیر دارد. معمولا بلیط‌های هواپیما برای پروازهای اول هفته ارزان‌تر از روزهای آخر هفته هستند. علت نیز این است که تقاضا برای بلیط‌های آخر هفته بیشتر است و همین موضوع باعث افزایش قیمت‌ بلیط‌ها خواهد شد.

همیشه برای هر مقصدی زمان مناسبی برای سفر وجود دارد که در آن زمان، بلیط‌های هواپیما ارزان‌تر هستند؛ مثلا اگر قصد دارید به تهران سفر کنید، بهتر است تعطیلات عید را برای خرید بلیط انتخاب کنید. معمولا قبل از نوروز قیمت بلیط تهران کاهش می‌یابد؛ زیرا در این زمان بسیاری از گردشگران به شهرهای شمالی سفر می‌کنند و تقاضا برای بلیط هواپیما تهران کمتر می‌شود. کلاس پرواز، نوع بلیط (سیستمی یا چارتری) و مسافت پرواز هم تاثیر زیادی روی قیمت بلیط هواپیما دارد.

خرید بلیط هواپیما لحظه آخری

بلیط های هواپیما لحظه آخری، همان بلیط‌های چارتر هستند که تا قبل از زمان پرواز به فروش نرفته‌اند. در این حالت، چارترکننده، برای جلوگیری از ضرر، این بلیط‌ها را با قیمت ارزان‌تری عرضه می‌کند. اگر مطمئن هستید که در تاریخی خاص می‌خواهید به مسافرت بروید و از قبل برای سفر خود برنامه‌ریزی کرده‌اید، منتظر ماندن برای خرید بلیط لحظه آخری تصمیم پرریسکی است؛ به ویژه اگر بخواهید در زمان تعطیلات که پروازها به سرعت پر می‌شوند، بلیط خود را تهیه کنید.

بلیط‌های لحظه آخری معمولا زمانی که تقاضا برای پرواز کم است - مانند روزهای بعد از تعطیلات نوروز، اردیبهشت‌ یا اواسط مرداد‌ماه - بیشتر ارائه می‌شوند. اگر زمان سفر برایتان خیلی مهم نیست، چمدان‌هایتان آماده است و کمی ریسک‌پذیر هستید، بلیط‌های لحظه آخری ارزان برای شما مناسب هستند.

راهنمای خرید بلیط هواپیما از بوکینگ

مراحل خرید بلیط هواپیما از بوکینگ به شرح زیر است

 • نوع پرواز ( داخلی یا خارجی) را انتخاب کنید.
 • مبدا و مقصد پرواز را انتخاب کنید.
 • در صورت تمایل نوع کلاس پروازی را نیز محدود کنید.
 • سپس روی گزینه جست‌وجو کلیک کنید.
 • از پروازهای نمایش داده شده، پرواز مورد نظر خود را انتخاب کنید. (در این صفحه، اطلاعاتی مانند کلاس پرواز، زمان حرکت، شماره پرواز، نوع هواپیما، تعداد صندلی خالی و میزان بار مجاز برای هر نفر نمایش داده می‌شود.)
 • روی گزینه «جزئیات و انتخاب» کلیک کنید.
 • اطلاعات مسافران را وارد کنید. (اگر از مسافران سابق بوکینگ باشید، با کلیک روی گزینه مسافران سابق می‌توانید از اطلاعات ذخیره شده در سایت استفاده کنید و نیاز نیست اطلاعات خود را به طور مجدد بنویسید.)
 • اطلاعاتی که وارد کرده‌اید را تایید کنید.
 • در مرحله آخر به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد و بلافاصله بعد از پرداخت، بلیط خود را دریافت خواهید کرد.

مزایای خرید بلیط هواپیما از بوکینگ

خرید بلیط هواپیما از بوکینگ مزایای زیادی دارد؛ مهم‌ترین مزیت، امکان مقایسه و انتخاب از میان گزینه‌های متعدد و ارائه قیمت‌های رقابتی است. در سایت بوکینگ می‌توانید بلیط‌های سیستمی و چارتری را در یک صفحه و به صورت هم‌زمان مشاهده کنید و با استفاده از فیلترهایی که در سایت وجود دارد، قیمت بلیط شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی و کلاس‌های پروازی مختلف را بررسی کنید.

از دیگر مزایای خرید از بوکینگ می‌توان به امکان کنسلی و استرداد آنلاین بلیط هواپیما اشاره کرد؛ در نظر داشته باشید که جریمه استرداد برای پروازهای داخلی و خارجی متفاوت است و باید با توجه به مقصد و نوع پرواز خود، از بخش راهنمای داخل سایت، قوانین و جدول جریمه کنسلی را مطالعه کنید. یکی دیگر از خدمات مهم سایت بوکینگ، پشتیبانی ۲۴ ساعته است؛ شما در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید سوالات خود را از کارشناسان بخش پشتیبانی بپرسید. پشتیبانی بوکینگ نه تنها هنگام خرید، بلکه تا پایان سفر پاسخگوی شما است.

به‌‌صورت کلی مزایای خرید بلیط هواپیما از بوکینگ به شرح زیر است:

 • کنسلی و استرداد آنلاین بلیط هواپیما
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته
 • امکان مقایسه و انتخاب از میان گزینه های متعدد
 • ارائه قیمت‌های رقابتی
 • مشاهده بلیط‌های سیستمی و چارتری در یک صفحه
 • فیلتر بلیط‌ها بر اساس شرکت‌های هواپیمایی مختلف
 • فیلتر بلیط‌ها بر اساس کلاس‌های پروازی مختلف

استرداد آنلاین بلیط هواپیما در بوکینگ

امکان استرداد آنلاین بلیط هواپیما در بوکینگ وجود دارد؛ ولی با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع ایرلاین و زمان کنسل کردن بلیط، از سمت ایرلاین، مبلغی از شما دریافت می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، بهتر است به صفحه قوانین سایت مراجعه کنید؛ در این صفحه تمام قوانین مربوط به استرداد وجه و مبلغ جریمه برای پروازهای مختلف ذکر شده است.

قوانین کنسلی بلیط هواپیما در بوکینگ

قوانین کنسلی سایت بوکینگ مطابق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن ایرلاین‌ها است. بوکینگ بابت کنسلی بلیط هواپیما کارمزد یا جریمه‌ای از کاربر دریافت نمی‌کند و مبلغ جریمه کنسلی بلیط از سمت ایرلاین‌ها تعیین و دریافت می‌شود. برای مشاهده قوانین و شرایط کنسلی بلیط هواپیما در بوکینگ، حتما صفحه قوانین سایت را مطالعه کنید.

پشتیبانی ۲۴ ساعته در بوکینگ

با رزرو آنلاین بلیط از سایت بوکینگ از خدمات پشتیبانی ۲۴ ساعته بهره‌مند می‌شوید. خدمات پشتیبانی بوکینگ، تنها به مشاوره پیش یا هنگام خرید بلیط هواپیما محدود نمی‌شود و پس از رزرو بلیط هم می‌توانید سوال‌های خود را با همکاران ما مطرح کنید. همکاران ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دهند و به تمام موارد به سرعت رسیدگی می‌کنند.

اصطلاحات مهم و پرکاربرد در سفرهای هوایی

«Online Chekin»: خدماتی شبیه چک‌این آنلاین (Online Chekin) و انتخاب صندلی در طول سفر، ممکن است با توجه به شرکت هواپیمایی و قوانین خاص آن، برای تمامی کلاس‌های پروازی مشترک باشد. پیش از خرید هر کدام از این کلاس‌های پروازی، حتما با پشتیبانی بوکینگ تماس بگیرید.

«No show»: زمانی به کار می‌رود که مسافر از پرواز خود جا بماند. در پروازهای داخلی ۳۰ دقیقه و در پرواز خارجی ۶۰ دقیقه قبل از پرواز، گیت صدور کارت پرواز بسته می‌شود و اگر مسافری پس از این زمان به فرودگاه یا گیت مراجعه کند، اصطلاحا no show خوانده می‌شود و اجازه استفاده از پرواز را ندارد.

«Go show»: اگر مسافری کارت پرواز خود را دریافت کند؛ اما به هر دلیلی زمان سوار شدن به هواپیما در فرودگاه حضور نداشته باشد و نتواند خود را به موقع به هواپیما برساند اصطلاحا go show خوانده می‌شود.

قوانین مهم در سفرهای هوایی

 • مسافر برای استفاده از پرواز حتما باید کارت شناسایی معتبر عکس‌دار داشته باشد و بهترین گزینه کارت ملی است. در پرواز خارجی نیز باید پاسپورت معتبر همراه داشته باشد.
 • در پروازهای خارجی حتما باید پاسپورت مسافر از تاریخ شروع سفر حداقل ۶ ماه (معادل ۱۸۰ روز) اعتبار داشته باشد؛ در غیر این صورت، از پرواز وی جلوگیری می‌شود.
 • در پروازها اجازه تغییر نام وجود ندارد و فقط شخصی که بلیط به نام او صادر شده باشد، می‌تواند از بلیط استفاده کند؛ همچینین از لحظه صدور بلیط، درخواست کنسلی مشمول جریمه خواهد بود.

پرسش‌های متداول شما درباره بلیط هواپیما
بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما چند روز قبل از پرواز است؟

شاید این سوال برای خیلی از مسافران پیش آمده باشد که بهتر است بلیط هواپیما را کی تهیه کنیم؟ با توجه به اینکه امکان رزرو بلیط از ماه ها قبل از پرواز وجود دارد اما گاهی هم پیش می آید که بلیط در روزهای نزدیک به پرواز ارزانتر می شود! بنابراین اگر اهل ریسک هستید می توانید صبر کنید، البته ما پیشنهاد می کنیم این کار را برای تعطیلات و ایام پر سفر انجام ندهید زیرا جدا از مسئله پر شدن پرواز، ممکن است قیمت بلیط شما دو برابر یا بیشتر شود.

حداکثر میزان بار مجاز در هر  پرواز چقدر است؟

میزان بار مجاز در پروازهای داخلی ۲۰ کیلوگرم و در پروازهای خارجی ۳۰ کیلوگرم است. همچنین مسافران می‌توانند کیف دستی حداکثر با وزن ۵ کیلوگرم به داخل هواپیما ببرند.

نرخ بلیط هواپیما برای نوزادان و کودکان زیر ۱۲ سال چگونه محاسبه می‌شود؟

نرخ بلیط برای کودکان و نوزادان به نرخ و کلاس پروازی خیلی بستگی دارد اما معمولا برای کودکان زیر 12 سال بین 50 تا 70 درصد پرواز و برای نوزدان زیر 2 سال حدودا 10 درصد نرخ پرواز بزرگسالان می باشد.

هزینه خرید آنلاین بلیط از خرید حضوری بیشتر است؟
زمانی که از سایت معتبری همچون بوکینگ خرید میکنید نه تنها هزینه بیشتری پرداخت نکرده بلکه در بعضی موارد شامل تخفیف های خاصی هم می شوید و همچنین از خدمات قسمت پشتیبانی بصورت 24 ساعته هم می توانید استفاده کنید.
ارزانترین بلیط هواپیما داخلی مربوط به کدام مسیر است؟

یکی از ارزانترین بلیط های هواپیما داخلی مربوط به مسیر چابهار – بندرعباس است.

چطور می‌توانم بهترین قیمت بلیط هواپیما را پیدا و رزرو کنم؟

برای پیدا کردن بهترین قیمت بلیط هواپیما و رزرو می‌توانید قیمت انواع بلیط‌های سیستمی و چارتری از ایرلاین‌های مختلف را در بوکینگ ببینید و مقایسه کنید. همچنین با رعایت برخی موارد می‌توانید بلیط هواپیما ارزان تهیه کنید؛ برای مثال برنامه‌ریزی سفر در بازه آف‌سیزن، انتخاب کلاس پروازی اکونومی به جای کلاس‌های پروازی گران‌تر و خرید بلیط‌های مستقیم و بدون توقف.

تفاوت بلیط سیستمی و چارتری در چیست؟

بلیط های پرواز معمولا به دو دسته سیستمی و چارتری تقسیم می شوند.

بلیط چارتری: بلیط های چارتری معمولا آنهایی هستند که یک آژانس از قبل اقدام به خرید صندلی های یک هواپیما در یک مسیر را می کند. طبیعتا در صورت تغییرات احتمالی از طرف مسافر، چارتر کننده با رعایت قوانین تصمیم گیرنده خواهد بود.

بلیط سیستمی: بلیط های سیستمی بلیط هایی هستند که مستقیما از خود ایرلاین یا نمایندگان فروش آن خریده می شوند و معمولا شرکت های هواپیمایی تمامی بلیط ها را با نرخی مشخص به مسافران ارائه می کنند.

آیا امکان استرداد بلیط هواپیما پس از خرید بلیط وجود دارد؟

برای بلیط های سیستمی امکان کنسل کردن بلیط و استرداد وجه وجود دارد؛ ولی با توجه به قوانین کنسلی، ممکن است به عنوان جریمه، مبلغی از حساب شما کسر شود.

آیا امکان انتخاب صندلی در هنگام خرید بلیط هواپیما وجود دارد؟

در برخی موارد امکان انتخاب صندلی در زمان خرید بلیط هواپیما وجود دارد. برخی از ایرلاین‌ها به مسافران خود این امکان را می‌دهند که با پرداخت هزینه بیشتر، در زمان خرید بلیط، صندلی خود را انتخاب کنند.

بعد از خرید بلیط هواپیما امکان تغییر تاریخ پرواز وجود دارد؟

در برخی موارد و شرایط خاص، بعد از خرید بلیط هواپیما امکان تغییر تاریخ پرواز وجود دارد؛ برای مثال در بعضی از مسیرهای خارجی و با توجه به نوع بلیط و ایرلاینی که انتخاب می‌کنید، ممکن است امکان تغییر تاریخ پرواز وجود داشته باشد؛ البته بلیط‌های چارتری امکان تغییر تاریخ ندارند.

آیا امکان تغییر نام و نام خانوادگی بلیط هواپیمای خریداری شده وجود دارد؟

خیر. امکان تغییر نام و نام خانوادگی بلیط هواپیمای خریداری شده وجود ندارد؛ در بسیاری از ایرلاین‌ها، در صورت بروز اشتباه در درج نام مسافر، باید بلیط خود را کنسل کنید و به طور مجدد بلیط بخرید. توجه داشته باشید که کنسل کردن بلیط به معنای استرداد کامل وجه پرداختی نیست و با توجه به قوانین کنسلی و استرداد، شامل جریمه می‌شود.

خرید بلیط هواپیما از بوکینگ چه مزیت‌هایی دارد؟

در بوکینگ بلیط هواپیما از بیش از ۹۰۰ ایرلاین مختلف عرضه می‌شود و می‌توانید بلیط‌ ایرلاین‌های مختلف را با هم مقایسه کنید؛ قیمت‌ها در بوکینگ رقابتی است؛ بلافاصله بعد از خرید می‌توانید بلیط خود را دریافت کنید و پشتیبانی ۲۴ ساعته بوکینگ خیالتان را بابت سفر یا مشکلات احتمالی راحت می‌کند.

آیا امکان استرداد بلیط هواپیمای رزرو شده در سایت بوکینگ وجود دارد؟

بله. در سایت بوکینگ می‌توانید بلیط هواپیمایی که رزرو کرده‌اید را کنسل و وجه پرداختی را استرداد کنید؛ البته با توجه به شرایط و قوانین، مبلغی از این وجه به عنوان جریمه و کارمزد از شما کسر می‌شود. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر، صفحه قوانین سایت را مطالعه کنید.