تشریفات فرودگاه یا خدمات CIP

واژه CIP مخفف عبارت Commercially important person است که به فارسی، فرد مهم تجاری ترجمه می‌شود. این افراد شامل مدیران شرکت‌های معروف، سازمان‌های شناخته‌شده، کارخانه‌ها و سرمایه‌گذاران حوزه‌های اقتصادی می‌شوند. منظور از خدمات CIP نیز سرویس‌هایی است که در فرودگاه‌ها‌ به این افراد سرشناس ارائه می‌شود؛ برای مثال دیگر نیاز نیست که مسافران CIP از روش‌های متداول، برای ورود و خروج از فرودگاه استفاده کنند یا در صف‌های طولانی منتظر صدور کارت پرواز یا دریافت چمدان‌هایشان بمانند. این افراد می‌توانند در سالن CIP فرودگاه استراحت کنند تا مسئولین مربوطه این امور را برای آن‌ها انجام دهند؛ در این حین، از مسافران CIP با انواع خوراکی‌ها پذیرایی می‌شود.

افرادی که زیاد به سفر می روند، مسافرانی که مشغله زیادی دارند یا کسانی که تمایل دارند قبل و بعد از پرواز خود، لحظاتی آرامش‌بخش و بدون استرس را در فرودگاه بگذرانند؛ می‌توانند از خدمات CIP فرودگاه‌ها استفاده کنند.

تفاوت سرویس CIP ،Fast Track و Bussiness Longe

  • خدمات CIP

خدمات CIP شامل همه تشریفات ویژه مسافران مهم می‌شود؛ ازجمله این خدمات تشریفاتی می‌توان به ترانسفر تا پای پلکان پرواز و بالعکس، دریافت کارت پرواز، پذیرایی در سالن، تحویل چمدان و بازرسی اختصاصی اشاره کرد. استفاده از این خدمات باعث می‌شود تا به جای مسافران، پرسنل آموزش‌دیده فرودگاه این خدمات را انجام دهند تا در وقت و انرژی مسافران ویژه و همراهان آن‌ها صرفه‌جویی شود. 

  • خدمات Fast Track

در کنار خدمات CIP فرودگاه‌ها، سرویس ویژه دیگری به‌نام فست ترک (Fast Track) ارائه می‌شود که تا حدودی با سرویس‌های تشریفاتی CIP متفاوت است. این سرویس در همه فرودگاه‌های بین‌المللی وجود دارد و در هر فرودگاه، قوانین و شرایط مختص خود را دارد؛ به‌عنوان مثال در بیشتر فرودگاه‌های بین‌المللی، مسافران First و Business class می‌توانند بدون پرداخت هزینه، از این سرویس استفاده کنند؛ پس این سرویس، نسبت به خدمات CIP،‌ هزینه کمتری دارد. از خدمات فست ترک اغلب فرودگاه‌ها می‌توان به خدمات حیوان خانگی، فراهم کردن ولیچر، جابه‌جایی مسافر با ویلچر و سرویس‌های مرتبط با ویزا اشاره کرد.

خدمات فست ترک فرودگاه امام خمینی در ترمینال اصلی آن ارائه می‌شود و سرویس‌های آن، مختص مسافران پروازهای ورودی و خروجی است. در حال حاضر این خدمات شامل تحویل بار و انجام امور پروازی می‌شود. هزینه این خدمات برای مسافران بالای دو سال، در پروازهای ورودی ۷۳۰ هزار تومان و در پروازهای خروجی ۴۹۰ هزار تومان است. برای مسافران زیر دو سال نیز به صورت رایگان محاسبه می‌شود.

  • خدمات Business Lounge

خدمات بیزینس لانژ (Business Lounge) شبیه خدمات Fast Track است؛ اما تنها به مسافران پروازهای خروجی اختصاص دارد؛ این خدمات نیز در بیشتر فرودگاه‌های بین‌المللی شامل سرویس‌هایی چون خدمات وی‌ آی‌ پی، ارائه سالن‌های انتظار ویژه و خدمات پایانه‌ اختصاصی برای افراد خاص می‌شود؛ همچنین این سرویس در فرودگاه امام خمینی وجود دارد و با رزرو آن، علاوه‌بر تحویل بار مسافران و انجام امور پروازی آن‌ها، از مسافران در جایگاه بیزینس لانژ، پذیرایی ویژه می‌شود.

پرواز ورودی و پرواز خروجی چیست؟

پرواز ورودی (Arrival) به پروازهایی اطلاق می‌شود که به فرودگاه مشخصی وارد می‌شوند و در باند فرودگاه به زمین می‌نشینند. شما می‌توانید در تابلوی فرودگاه و از قسمت Arrival، وضعیت پرواز ورودی مسافران‌تان را چک کنید. 

اگر پرواز شما از فرودگاه‌های داخل کشور به فرودگاه مربوطه وارد شود، به‌عنوان پرواز ورودی داخلی شناخته می‌شود و اگر از فرودگاه‌های خارج از کشور وارد فرودگاه مقصد شود، پرواز ورودی خارجی نام می‌گیرد. 

خدمات CIP برای پروازهای ورودی

اگر خدمات سی آی پی را برای پرواز ورودی تهیه کنید، پرسنل خدمات تشریفاتی، پس از اخذ کارت پرواز شما، به استقبال‌تان خواهند آمد، چمدان و بار شما را تحویل می‌گیرند و شما را با خودروی اختصاصی به سالن پذیرایی مخصوص منتقل می‌کنند. شما می‌توانید در این سالن‌ تشریفاتی، از اینترنت پرسرعت رایگان استفاده کنید؛ به‌علاوه با انواع نوشیدنی و خوراکی پذیرایی خواهید شد. توجه داشته باشید، با دریافت این خدمات، از ورودی اختصاصی گذرنامه، بازرسی پلیس و گمرک عبور خواهید کرد و نیازی به منتظر ماندن در صف‌های عمومی نخواهید داشت. 

اصطلاح پرواز خروجی (Departure) نیز برای پروازهایی به کار می‌رود که از فرودگاه مشخصی خارج می‌شوند. زمانی که شما می‌خواهید از فرودگاه شهر مبدا خود به مقصد دیگری سفر کنید، باید وضعیت پروازتان را از قسمت Departure تابلوی اعلانات فرودگاه دنبال کنید.

اگر پرواز شما از فرودگاهی که در آن حضور دارید به سمت فرودگاه‌های داخل کشور پرواز کند، پرواز خروجی داخلی نام می‌گیرد و اگر از فرودگاه مبداتان به سمت فرودگاه‌های خارج از کشور پرواز کند، پرواز خروجی خارجی نام می‌گیرد. 

خدمات CIP برای پروازهای خروجی

اگر خدمات سی آی پی را برای پرواز خروجی دریافت کنید، پرسنل تشریفات، در زمان ورود شما به فرودگاه،‌ چمدان‌هایتان را دریافت خواهند کرد و شما را به سالن پذیرایی مخصوص انتقال می‌دهند؛ هم‌زمان مسئولان مربوطه اموری مثل تحویل گذرنامه و اخذ کارت پرواز را پیگیری می‌کنند. شما هم می‌توانید در رستوران، غذا و نوشیدنی میل کنید تا زمان پرواز فرا رسد. پیش از پرواز، پرسنل خدمات تشریفاتی، شما را به سمت گیت‌های بازرسی اختصاصی هدایت می‌کنند و به‌سرعت امور قانونی را انجام خواهند داد؛ پس از انجام این مراحل شما را با خودروهای اختصاصی به سمت هواپیمای‌ مربوطه انتقال می‌دهند. 

خدمات CIP فرودگاه امام چیست؟

CIP - سی آی پی یا جایگاه تشریفات اختصاصی فرودگاه امام، درواقع یک ترمینال خصوصی است که فقط برای پروازهای بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسافرانی که از خدمات CIP فرودگاه امام استفاده می‌کنند، می‌توانند قبل و بعد از پرواز در سالن مجهز سی آی پی استراحت کنند و نگران مسائلی مانند منتظر ماندن در صف‌های طولانی برای دریافت کارت پرواز یا تحویل بار نباشند.

معمولا افرادی که برای سفرهای کاری به خارج از کشور می‌روند، مسافرانی که دچار معلولیت جسمی هستند یا افرادی که که زیاد سفر می‌کنند از خدمات سی آی پی فرودگاه امام استفاده می‌کنند؛ با این حال، تمام کسانی که تمایل دارند قبل از سفر خود زمانی بدون استرس را سپری کنند، می‌توانند با پرداخت هزینه، از خدمات سی آی پی بهره‌مند شوند.

خدمات CIP فرودگاه امام شامل چیست؟

خدمات سی آی پی فرودگاه امام برای مسافران ورودی و خروجی تا حدودی متفاوت است و شامل حال مسافران و مشایعت کنندگان یا استقبال کنندگان آن‌ها می‌شود. در صورت استفاده از این خدمات، مسافران می‌توانند بعد از رسیدن به فرودگاه در سالن سی آی پی استراحت کنند و انجام کارهایی مانند دریافت کارت پرواز، تحویل گذرنامه و تحویل چمدان را به تیم تشریفات بسپارند. در صورت تمایل، همراهان مسافران هم می‌توانند از خدمات سالن پذیرایی استفاده کنند.

در ساختمان سی آی پی فرودگاه امام یک پارکینگ اختصاصی تعبیه شده است که مخصوص مسافران CIP است؛ همچنین مسافران می‌توانند به صورت موقت در سوییت‌های سی آی پی اقامت کنند. یکی دیگر از خدمات ویژه CIP امکان استفاده از ویلچر و بالابر است؛ همچنین بعد از اعلام زمان سوار شدن به هواپیما مسئولان تشریفات، مسافران را با خودروهای اختصاصی به هواپیما می‌رسانند.

سالن خدمات CIP فرودگاه امام

جایگاه تشریفات اختصاصی فرودگاه امام، یک ساختمان سه طبقه بزرگ است که یک سالن پذیرایی بزرگ و مجهز را در خود جای داده است. مسافران می‌توانند همراه با مشایعت کنندگان یا کسانی که به استقبالشان آمده‌اند، در یکی از نشیمن‌های سالن سی آی پی استراحت کنند و از غذاها و نوشیدنی‌های مختلف رستوران‌های سلف سرویس لذت ببرند. در این سالن امکانات متعددی مانند نمازخانه، اتاق بازی کودکان و اینترنت پرسرعت رایگان ارائه می‌شود.

برای راحتی حال مسافران، در ساختمان CIP اتاق‌هایی برای برگزاری جلسات مختلف تعبیه شده است که طراحی مدرن و شیکی دارند. افرادی هم که ترجیح می‌دهند قبل از پرواز خود کار نکنند، می‌توانند از فروشگاه‌های مختلف صنایع دستی و سایر فروشگاه‌های موجود در ساختمان بازدید کنند.

 یکی از مهم‌ترین امکاناتی که در سال خدمات CIP فرودگاه امام تعبیه شده است، گیت‌های اختصاصی سپاه و پلیس است؛ به این ترتیب مسافران در زمان سوار شدن به هواپیما، لازم نیست در صف‌های طولانی انتظار بکشند و می‌توانند به راحتی و به سرعت به پرواز خود برسند.

خدمات CIP برای پروازهای ورودی

مسافرانی که تمایل دارند می‌توانند از خدمات سی آی پی برای پروازهای ورودی استفاده کنند. در این حالت مسئولان تشریفات بعد از اخذ کارت پرواز مسافران، در زمان خروج از هواپیما از آن‌ها استقبال می‌کنند، سپس مسافران را با خودروی اختصاصی به سالن پذیرایی سی آی پی منتقل می‌کنند و چمدان و بار آن‌ها را تحویل می‌دهند.

مسافران CIP می‌توانند از ورودی اختصاصی بازرسی پلیس، گمرک و گذرنامه وارد شوند و همراه با استقبال کنندگان خود در سالن پذیرایی استراحت کنند. در سالن‌ پذیرایی امکان استفاده از اینترنت پر سرعت رایگان وجود دارد؛ همچنین مسافران می‌توانند با انواع نوشیدنی و غذاهای مختلف از خودشان پذیرایی کنند.

خدمات CIP برای پروازهای خروجی

مسافران از همان لحظه ورود به جایگاه تشریفات اختصاصی می‌توانند از خدمات سی آی پی برای پروازهای خروجی بهره‌مند شوند. کارمندان تشریفات در زمان ورود مسافران،‌ چمدان و بار آن‌ها را دریافت می‌کنند و تحویل می‌دهند، مسافران را به سالن پذیرایی منتقل می‌کنند و تمام تشریفات مربوط به اخذ کارت پرواز و تحویل گذرنامه را انجام می‌دهند.

مسافران می‌توانند در سالن‌های نشیمنی که رو به چشم‌انداز زیبای فرودگاه هستند، استراحت کنند یا در رستوران‌های مختلف غذا و نوشیدنی صرف کنند. در زمان پرواز، مسئولان تشریفات مسافران را به سمت گیت‌های اختصاصی بازرسی پلیس و گذرنامه هدایت می‌کنند، در این گیت‌ها صف‌های طولانی وجود ندارد و کارهای قانونی مسافران به سرعت انجام می‌شود. در نهایت مسافران را با خودروهای اختصاصی به هواپیما منتقل می‌کنند.

هزینه CIP فرودگاه امام

هزینه CIP فرودگاه امام، با توجه به تعداد مسافران و خدماتی که درخواست می‌شود، متفاوت است. خدمات CIP برای کودکان زیر ۲ سال رایگان است؛ همچنین در صورت لغو یا عدم استفاده از این خدمات، تمام هزینه پرداختی مسترد خواهد شد. هزینه کلی خدمات تشریفات CIP فرودگاه امام بابت خدماتی مانند دریافت ویزا، پارکینگ، اقامت در سوییت، استفاده از اتاق جلسات یا خدمات ویلچر نمی‌شود و برای استفاده از این خدمات باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت شود.