قوانین کشورها و ایرلاین‌ها برای پذیرش مسافر در زمان کرونا

با توجه به همه گیری ویروس کرونا، کشورهای مختلف سیاست‌هایی را برای پذیرش مسافران در پیش گرفته‌اند؛ مثلا اغلب کشورهای اروپایی، تنها واکسن‌هایی را معتبر می‌دانند که به تایید سازمان EMA (آژانس دارویی اروپا) رسیده باشد. واکسن سینوفارم نیز جزو واکسن‌های مورد تایید این سازمان نیست؛ این در حالی است که بیشتر ایرانیان واکسن سینوفارم تزریق کرده‌اند؛ بنابراین ممکن است برای ایرانی‌هایی که قصد سفر به کشورهای اروپایی را دارند، مشکلاتی پیش بیاید. از این رو قبل از اقدام به سفر، باید واکسن‌های مورد تایید هر کشور را بررسی کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

برای استفاده از خدمات هواپیمایی‌ها نیز به تست پی‌سی‌آر منفی نیاز دارید؛ معمولا شرکت‌های هواپیمایی لیست آزمایشگاه‌های مورد تایید خود را به مسافران اعلام می‌کنند و برای تست PCR مسافران را به آزمایشگاه‌های مورد نظر ارجاع می‌دهند. اغلب هواپیمایی‌ها روی ساعت و تاریخ دریافت تست PCR هم حساسیت دارند؛ بنابراین با توجه به شرکت هواپیمایی، باید به زمان دریافت نتیجه آزمایش خود نیز توجه کنید.

ممکن است این قوانین در کشورها و ایرلاین‌های مختلف متغیر باشد و در برخی از کشورها و ایرلاین‌ها قوانین سخت‌گیرانه‌تری اعمال شود. وب‌سایت بوکینگ مهم‌ترین اطلاعات و قوانین ورود به کشورها و استفاده از خدمات ایرلاین‌ها را در این مطلب جمع آوری کرده است؛ اگر این قوانین و مقررات را رعایت نکنید، ممکن است متوجه زیان مالی شوید و از پرواز یا ورودتان به کشور مقصد جلوگیری شود. باید بدانید بوکینگ در برابر بی‌توجهی شما به این قوانین و مقررات مسئولیتی نخواهد داشت.

فهرست موضوعات قوانین پذیرش مسافر در زمان کرونا

واکسن‌های کرونا مورد تایید سازمان جهانی بهداشت

از میان واکسن‌هایی که برای مقابله با ویروس کرونا تولید شد، ۹ واکسن به تایید سازمان جهانی بهداشت رسیده است؛ واکسن‌‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی شامل آسترازنکا، مدرنا، سینوفارم، سینوواک، فایزر، جانسون اند جانسون، نوواکس، اسپوتنیک و بیوتک هندی است. تمام این واکسن‌ها به تایید سازمان جهانی بهداشت رسیده‌اند و می‌توانند در برابر بیماری کرونا درصدی ایمنی ایجاد کنند؛ اما بسیاری از کشورها در این خصوص سیاست‌های خود را در پیش گرفته‌اند و فقط بعضی از واکسن‌ها را تایید می‌کنند؛ بنابراین برای سفر به هر کشور باید به واکسن‌های مورد تایید آن کشور نیز توجه کنید.

واکسن‌های مورد تایید کشورها در پروازهای خارجی

سازمان جهانی بهداشت واکسن‌های مورد تایید خود را اعلام کرده است؛ با این حال، همچنان بسیاری از کشورها برای ورود مسافران خارجی سیاست‌های خود را پیش می‌گیرند و تنها به مسافرانی اجازه ورود به خاک کشورشان را می‌دهند که واکسن مورد تاییدشان را تزریق کرده باشند؛ از جمله این کشورها، می‌توان به کشور‌های اتحادیه اروپا اشاره کرد. این کشورها فهرستی از واکسن‌های مورد تایید خود را به مسافران خارجی اعلام کرده‌اند و تنها به مسافرانی اجازه ورود می‌دهند که واکسن خود را از این لیست انتخاب کرده باشند.

با این شرایط اگر واکسن مورد تایید کشور مقصد را تزریق نکرده باشید، چگونه می‌توانید به کشور مورد نظرتان سفر کنید؟ باید بدانید که علاوه بر نوع واکسن، نوع ویزای شما هم اهمیت دارد و از طریق ویزا می‌توانید برای سفر به کشور مورد نظرتان اقدام کنید؛ بدین ترتیب اگر قصد داشته باشید از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به کشورهای اروپایی سفر کنید، می‌توانید از طریق دریافت ویزای شغلی، ویزای اقامتی یا شهروندی و ویزای تحصیلی اقدام کنید. البته برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر اسپانیا، یونان، سوئیس، مجارستان، سوئد، هلند و... واکسن سینوفارم را نیز به رسمیت می‌شناسند و برای مسافرانی که واکسن سینوفارم تزریق کرده باشند، محدودیتی ایجاد نمی‌کنند.

در جدول زیر می‌توانید واکسن‌های مورد تایید کشورهای مختلف را مشاهده کنید؛

نام کشورواکسن های مورد تاییدزمان انجام تست PCR
ترکیهفایزر، سینوفارم، مدرنا، آسترازنکا، جانسون، سینوواک، اسپوتنیک۷۲ ساعت پیش از سفر
کاناداسینوفارم، مدرنا، جانسون، فایزر، آسترازنکا، سینوواک، اسپوتنیک، کوواکسین۴۸ ساعت قبل از پرواز
آلمانجانسون، مدرنا، آسترازنکا، فایزر۴۸ ساعت قبل از پرواز
اسپانیاجانسون، آسترازنکا، فایزر، سینوفارم، مدرنا۴۸ ساعت قبل از پرواز
ایتالیاجانسون، آسترازنکا، مدرنا، فایزر۴۸ ساعت قبل از پرواز
گرجستانفایزر، سینوفارم، آسترازنکا، سینوواک۷۲ ساعت قبل از پرواز
ارمنستاناسپوتنیک، سینوواک، آسترازنکا، مدرنا، سینوفارم، فایزر۷۲ ساعت قبل از پرواز
روسیهاسپوتنیک، ای پی کواک، کووی واک۷۲ ساعت قبل از پرواز
هلندجانسون، آسترازنکا، مدرنا، فایزر۴۸ ساعت قبل از پرواز
قطرمدرنا، جانسون، فایزر، بیوتک، آسترازنکا، کووشیلد، آکسفورد۴۸ ساعت قبل از پرواز
عراقواکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی۷۲ ساعت قبل از پرواز
امارات متحده عربیمدرنا، فایزر، اسپوتنیک، آسترازنکا، جانسون، سینوفارم، سینوواک، کوواکسین، کویشیلد۷۲ ساعت پیش از پرواز
آذربایجان کلیه محدودیت‌های کرونایی مرتبط به همه‌گیری کووید-۱۹ جهت سفر به کشور آذربایجان لغو شده‌است و مسافران می‌توانند با مجوزهای معتبر به این کشور سفر کنند.

برخی از کشورها نیز برای پذیرش مسافران قوانین مشترک و مشابهی دارند؛ مثلا کشورهایی چون اتریش، سوئیس، قبرس، فنلاند، یونان، مجارستان، ایسلند، یونان، اسپانیا و هلند به مسافرانی که واکسن سینوفارم تزریق کرده‌اند اجازه ورود می‌دهند؛ در حالی که برخی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا چون آلمان، فرانسه و ایتالیا بر اساس نظر سازمان EMA با مسافران خارجی برخورد می‌کنند‌.

برای ورود به کشورهای مختلف ممکن است از شما کارت واکسن، تست PCR و حتی گواهی سلامت پزشکی (فرم خود اظهاری سلامت) درخواست شود. شرایط کشورهای مختلف، متفاوت است؛ مثلا برخی از کشورها تنها ارائه کارت واکسن را الزامی می‌دانند (باید از زمان تزریق آخرین دوز واکسن شما حداقل ۱۴ روز و حداکثر ۳ ماه گذشته باشد) و برخی از کشورهای دیگر نیز هر سه این مدارک را ضروری می‌دانند؛ با این حال علاوه بر کشورها، باید به شرایط شرکت‌های هواپیمایی برای پذیرش مسافران نیز توجه کنید؛ چرا که ممکن است برای پرواز به مدارک جداگانه‌ای نیاز پیدا کنید.

شرایط ایرلاین‌ها برای پذیرش مسافر

در زمان شیوع کرونا هر کدام از ایرلاین‌های ایرانی و خارجی مقررات خاصی را برای پذیرش مسافران تنظیم کرده‌اند؛ اگر قبل از اقدام به سفر، از مقررات هواپیمایی موردنظرتان اطلاع پیدا نکنید، ممکن است دچار مشکل شوید و در فرودگاه از پرواز شما جلوگیری شود؛ البته برای کودکان قوانین جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است؛ مثلا انجام تست PCR یا ارائه کارت واکسن برای تمام سنین الزامی نیست. در جدول‌های زیر می‌توانید مقررات ایرلاین‌های ایرانی و خارجی را مشاهده کنید.

مقررات ایرلاین‌های خارجی

نام ایرلاینالزام تست PCRزمان انجام تست PCRکارت واکسیناسیونگواهی سلامت پزشکیانجام تست در بدو ورودقرنطینه در بدو ورود
قطرمسافران بالای ۲ سالٰحداکثر ۲۴ ساعت قبل از پروازخیربلهخیرخیر
اماراتمسافران بالای ۱۲ سال

حداکثر ۴۸ ساعت قبل از پرواز

برای مسافران مقصد آمریکا ۲۴ ساعت قبل از پرواز

بله

بله

بلهخیر
فلای بغدادتمام مسافرانحداکثر ۷۲ ساعت قبل از پروازخیرخیرخیرخیر
فلای دبیبالای ۱۲ سالحداکثر ۴۸ ساعت قبل از پروازبلهخیر

بله

بله

سلام ایرمسافران ۸ سال به بالاحداکثر باید ۷۲ ساعت قبل از پروازبلهبله

خیر

خیر

مقررات ایرلاین‌های ایرانی

نام ایرلاینالزام تست PCRزمان انجام تست PCRکارت واکسیناسیونگواهی سلامت پزشکیانجام تست در بدو ورودقرنطینه
ماهانمسافران بالای ۱۲ سالحداکثر ۷۲ ساعت قبل از پروازبلهخیربلهخیر
ایران ایرمسافران بالای ۱۲ سالحداکثر ۷۲ساعت قبل از پروازبلهبلهخیرخیر
آسمان

مسافران بالای ۱۲ سال

برای مقصد ترکیه مسافران بالای ۶ سال

حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پروازبلهخیرخیرخیر
آتا

بالای ۱۲ سال

حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پروازبلهبلهبلهبله
کاسپینبالای ۱۲ سالحداکثر ۷۲ ساعت قبل از پروازبلهبلهبلهخیر

سایر توضیحات: مسافران تمام ایرلاین‌های ایرانی می‌توانند با ارائه کارت واکسیناسیون (واکسن‌های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت) مجوز ورود به کشور دبی را دریافت کنند و به تست PCR نیاز ندارند؛ در صورتی که مسافران کارت واکسیناسیون نداشته باشند، ملزم به ارائه تست PCR از آزمایشگاه‌های مورد تایید ایرلاین هستند؛ زمان انجام تست باید حداکثر ۴۸ ساعت قبل از پرواز باشد.

قوانین واکسیناسیون و سفر برای کودکان

قوانین مربوط به ارائه تست PCR و واکسیناسیون کودکان در کشورهای مختلف، متفاوت است. البته در اغلب کشورها واکسیانسیون تنها برای مسافران بالای ۱۸ سال الزامی است؛ اما ارائه تست منفی PCR شامل سنین پایین‌تر می‌شود. بیشتر کشورها ارائه تست منفی PCR را تنها برای کودکان بالای ۱۲ سال الزامی می‌دانند، برخی از کشورهای دیگر نیز ارائه تست PCR را برای کودکان بالای ۶ سال الزامی می‌دانند؛ با این حال قانون واکسیناسیون کودکان در هر کشور متفاوت است و قبل از سفر باید نسبت به قوانین کشور مقصدتان اطلاع کافی داشته به دست آورید؛ چرا که کشوری چون ارمنستان تست منفی PCR را حتی برای کودکان بالای ۱ سال نیز ضروری می‌داند‌.

نام کشورسنزمان انجام تست PCR
ترکیهبالای ۱۲ سال۷۲ ساعت پیش از سفر
ایتالیابالای ۶ سال۴۸ ساعت قبل از سفر
گرجستانبالای ۱۰ سال۷۲ ساعت قبل از سفر
ارمنستانبالای ۶ سال برای سفر هوایی و بالای ۱ سال برای سفر زمینی۷۲ ساعت قبل از سفر
روسیهبالای ۱۲ سال۷۲ ساعت قبل از سفر
قطربالای ۱۲ سال۴۸ ساعت قبل از سفر
عراقبالای ۲ سال۷۲ ساعت قبل از سفر

نحوه دریافت کارت واکسن کرونا

اگر واکسن تزریق کرده باشید می‌توانید برای دریافت کارت واکسیناسیون دیجیتال به سامانه ثبت درخواست کارت واکسن مراجعه کنید؛ در این سامانه می‌توانید برای دریافت نسخه فارسی و انگلیسی کارت خود اقدام کنید. برای سفر به کشورهای دیگر، باید کارت واکسیناسیون خود را به زبان انگلیسی ارائه کنید؛ بنابراین باید از طریق بخش ثبت‌نام کارت واکسن دیجیتال انگلیسی، اطلاعات دقیق و صحیح خود را به صورت انگلیسی وارد کنید. حداکثر ۲۴ ساعت بعد از ثبت‌نام می‌توانید کد QR خود را از این سامانه دریافت کنید. توصیه می‌کنیم حداقل ۲ هفته قبل از سفر خود، برای دریافت کارت واکسیناسیون اقدام کنید تا دچار مشکل نشوید.

قوانین مسافران ورودی به ایران

ایران برای مسافرانی که از سفر کشورهای خارجی بازگشته‌اند، شیوه‌نامه‌ای طراحی کرده است و طبق این شیوه‌نامه با مسافران برخورد می‌کند؛ بنابراین تفاوتی ندارد که بعد از ۲ هفته به ایران بازگردید یا بعد از ۵ سال، در هر صورت ملزم به رعایت این قوانین و مقرارت هستید. قوانین ذکر شده بدین شرح است؛

  • تمامی مسافران باید قبل از پرواز، گواهی سلامت پزشکی خود را ارائه کنند.
  • تمامی مسافران بالای ۲ سال باید تست PCR منفی داشته باشند؛ آزمایش PCR حداکثر باید ۴۸ ساعت قبل از پرواز انجام شده باشد.
  • در صورتی که مسافران ایرانی نشانه‌هایی از ابتلا به بیماری کرونا را داشته باشند، ملزم به ۱۴ روز قرنطینه خانگی می‌شوند؛ همچنین اگر مسافران غیر ایرانی نشانه‌هایی از ابتلا به بیماری کرونا را داشته باشند، ملزم به ۱۴ روز قرنطینه در هتل‌های تعیین شده توسط وزارت بهداشت هستند؛ گفتنی است تمامی هزینه‌های مربوط به قرنطینه در هتل بر عهده شخص است‌.
  • اگر مسافران نشانه‌هایی از ابتلا به بیماری کرونا را داشته باشند، ملزم می‌شوند در تمام مسیر پرواز از ماسک ۳ لایه استفاده کنند.
  • مسافرانی که علائم دارند، باید در فرودگاه تست PCR خود را تکرار کنند؛ تا زمانی که نتیجه آزمایش مشخص می‌شود باید در هتل‌های تعیین شده توسط وزارت بهداشت اقامت کنند.
  • در صورتی که نتیجه آزمایش مسافران ایرانی مثبت شود، برای درمان به بیمارستان منتقل می‌شوند؛ اما اگر نتیجه تست مسافران غیر ایرانی مثبت شود، اجازه ورود به کشور را نخواهند داشت.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی مدارک و مطالب مورد نیاز سفرهای خارجی در دوران کرونا پرداخته‌ایم و مقررات مهم‌ترین آژانس‌های هواپیمایی و قوانین کشورها را بررسی کرده‌ایم؛ اگر آژانس هواپیمایی یا مقصد مورد نظر خود را در این مطلب نیافتید، حتما قبل از اقدام به سفر یا خرید بلیط به سایت IATA Travel Centre مراجعه کنید و مدارک پزشکی مورد نیاز برای کشور مقصد و شرکت هواپیمایی موردنظرتان را بررسی کنید؛ باید بدانید که بوکینگ در برابر بی‌توجهی شما به این موارد هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.

پرسش‌های متداول

آیا با داشتن کارت واکسن کرونا نیازی به ارائه تست PCR منفی در پرواز هست؟

بله؛ با وجود داشتن کارت واکسن معتبر، تمام ایرلاین‌ها پیش از پرواز، تست PCR منفی از مسافر درخواست می‌کنند که زمان انجام تست نیز بسته به ایرلاین متفاوت و در این مطلب ذکر شده است.

اگر کشور مقصد واکسن تزریقی من را نپذیرد چه راهکاری وجود دارد؟

اگر کشور مقصد واکسن شما را تایید نکند می‌توانید از چند طریق اقدام کنید؛ در این صورت باید دارای یکی از ویزاهای تحصیلی، اقامتی، شهروندی یا شغلی باشید. برخی از کشورها نیز ارائه کارت واکسیناسیون را الزامی نمی‌دانند؛ بنابراین می‌توانید با ارائه آزمایش منفی PCR به کشور موردنظر خود سفر کنید.

با واکسن سینوفارم به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

با واکسن سینوفارم می توانید به ۷۲ کشور دنیا سفر کنید؛ از جمله این کشورها می‌توان به ترکیه، امارات متحده عربی، گرجستان، اسپانیا، ارمنستان، عراق، سوئد، اتریش، قبرس، یونان، فنلاند، مجارستان و... اشاره کرد.

با واکسن آسترازنکا به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

واکسن آسترازنکا جزو واکسن‌هایی است که مورد تایید بیشتر کشورهای دنیا است. این واکسن مورد تایید اتحادیه اروپا است و با تزریق آن می‌توان به راحتی به کشورهایی چون آلمان، اسپانیا، ترکیه، امارات متحده عربی، یونان، ایتالیا، فرانسه، عراق و... سفر کرد.

با واکسن برکت به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

واکسن برکت هنوز به تایید سازمان جهانی بهداشت نرسیده است و با این واکسن نمی‌توان به کشورهای دیگر سفر کرد.